پروژه‌های صنایع نفت و گاز

oil

پروژه احداث واحد فرآورش مرکزی (CTEP) ـ طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی ـ فاز یک

میزان پیشرفت پروژه
0

%

پروژه احداث واحد فرآورش مرکزی (CTEP) ـ طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی ـ فاز یک
کارفرما اصلی
شرکت مهندسی و توسعه نفت
کارفرما
شرکت پترو پارس ایران
وضعیت پروژه
در حال اجرا
مدت زمان اجرای پروژه
21 ماه
تاریخ شروع پروژه
27 دی ماه سال 1400

مرکز فرآورش یا CTEP وظیفه جداسازی گاز، آب، نمک و دیگر مواد موجود از نفت خام را برعهده دارد و وجود آن نقش بسیار مهمی در توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی و افزایش برداشت از آن خواهد داشت.
ظرفيت پیش بینی شده در اين واحد 320 هزار بشكه در روز می باشد و بسته کاری c4-2 انجام کلیه عملیات مربوط به دیسیپلین های سیویل، پایپینگ، مکانیکال (ثابت و دوار)، برق و ابزاردقیق مربوط به نواحی دریافت مواد خام، محوطه تانک های نفت ، پایپرک اصلی و فلر می باشد.
میدان مشترک آزادگان جنوبی در مجاورت مرز عراق و حدود ۸۰ کیلومتری غرب اهواز قرار دارد.
به منظور اجراي پروژه واحد فرآورش مرکزي (CTEP) در فاز اول توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی، نفت و گاز از مجموعه چاه‌ ها به واسطه ۱۰ واحد جمع آوری مرکزی (Manifold) و واحدهای تفکیک گاز از نفت (GOSP) شمالی و جنوبی جمع آوری و به واحد فرآورش مرکزی انتقال می یابد.
در واحد فراورش مرکزی، آب و نمک و رسوبات از نفت خام جدا شده، فشار بخار (RVP) و سطح سولفور (H2S) آن به منظور دسترسی به مشخصات نفت صادراتی تنظیم و سپس نفت خام تولید شده به تلمبه خانه تقویتی غرب کارون منتقل می شود. گاز استحصالی نیز فشرده شده و پس از نمکزدایی به کارخانه گاز مایع 3200 (NGL 3200) انتقال می یابد، آب های حاصل از این فرآیندها نیز به چاه های دفع آب (Disposal Wells) تزریق می شوند، ظرفيت اين پالايشگاه ۳۲۰ هزار بشکه نفت و ۱۹۷ ميليون فوت مکعب گاز در روز است. احجام براوردي اصلي طرح شامل (12000 متر مکعب بتن ریزی، 450 تن نصب تجهیزات، 160000 اینچ قطر لوله کشی، و حدود 250 کیلومتر کابل کشی برق و ابزار دقیق) است .

رویداد های مرتبط